facebook

Galeria Wnętrza świętuje 100-lecie Bauhausu wraz z Zanotta, Baxter made in Italy i Stowarzyszeniem LoveOriginal w czasie Arena Design.

Szkoła Bauhaus zmieniła myślenie o architekturze, pracy architekta i wciąż jest inspiracją dla współczesnych projektantów. Walter Gropius i pozostali twórcy chcieli stworzyć "konstrukcję zrozumiałą dla każdego, jak automobil" - tak tłumaczyli na otwarciu szkoły w Dessau zszokowanym dziennikarzom. Kontrowersje wzbudziło zwłaszcza połączenie stołówki i sali teatralnej, rozdzielonych tylko harmonijkową kotarą oraz otwarta kuchnia. O sali teatralnej pisano, że chyba nie zdążono jej wyposażyć, bo jedyną ozdobą wnętrza były rzędy krzeseł obitych surowym płótnem (autorstwa Marcela Breuera) i  pomalowany na srebrno sufit. Największym osiągnięciem niemieckiej szkoły było projektowanie w myśl idei, że forma podąża za funkcją, a wcześniejsze komentarze wzbudzają dziś uśmiech na twarzach.

W czasie tegorocznej edycji Arena Design na wystawie w strefie LoveOriginal będą eksponowane przełomowe projekty Szkoły Bauhaus i reinterpretacji tego stylu, w tym projekty marek ZANOTTA oraz BAXTER reprezentowanych przez Galeria Wnętrza.

Znakiem rozpoznawczym włoskiej marki jest jej ponadczasowy styl. Zawdzięcza go Aurelio Zanottcie, założycielowi firmy i jego niezwykłej umiejętności wydobywania z przeszłości sprawdzonych wzorów mebli oraz projektowaniu z myślą o współczesnych użytkownikach.

W kolekcji Zanotty znajdziemy wiele z pietyzmem odtworzonych, historycznych wzorów.

Przyjrzyjmy się jednak modelom zaprojektowanym w czasach Bauhausu lub odwołujących się do tego stylu, który całkowicie zrewolucjonizował wnętrza.

Świetnym przykładem jest biurko Comacina zaprojektowane w 1930 przez Piero Bottoni, kolejnym typowym  meblem z okresu Bauhausu jest fotel Sant’Elia z ramą wygięta z jednego kawałka stalowej rury autorstwa Giuseppe Terragni, modernistycznego architekta czy przepiękny stół Fenice Piero Bottoni z 1936 roku. Wierny stylowi okazał się Gabriele Mucchi, który w 1935 roku zaprojektował szezlong Genni, który będzie prezentowany na wystawie w czasie Arena Design wraz ze stolikiem Chichibio.

W ciągu sześćdziesięciu lat istnienia marka Zanotta zbudowała szeroką kolekcję mebli i zdobyła uznanie wśród wielbicieli designu. Prawie jedna piąta jej projektów znajduje się w stałych wystawach muzealnych i wiele zdobyło prestiżowe nagrody.

Na wystawie pokażemy:

fotel/szezlong Genni projektu Gabriele Mucchi, (malarza, architekta i projektanta) rok 1935 dla Zanotta 

stolik/pomocnik Chichibio projekt G.Levi Montalcini, G.Pagano Pogstschnig rok 1932 dla Zanotta

Pokażemy także przepiękną opowieść o Bauhausie, ukłon w stronę tego kierunku zauroczonego reinterpretacjami i nawiązaniami  duetu Draga&Aurel dla BAXTER

fotelik BAUHAUS, rok 2014

Komfort, elegancja sygnowana nazwiskiem projektantów Draga&Aurel. Stylistyczna perfekcja inspiracji fotela Bauhaus w idealnej odpowiedzi na założenia modernistycznej szkoły. Konstrukcja wykonana z 12 mm wzmacnianych prętów. Siedzisko i oparcie drewniane, tapicerowane.