facebook

Architect Day Vol. 5 w Galerii Wnętrza

 

Tkanina we wnętrzu – inspiracje 

Tegoroczna edycja Architect Day Vol. 5 dedykowana jest tematyce tkaniny we wnętrzu. Przegląd najnowszych trendów, warsztaty, spotkania z designerami i projektantami, wystawa dywanów Jana Katha oraz tkaniny artystycznej dolnośląskich artystów, to tylko niektóre atrakcje czekające na uczestników.

 

10 października o godz. 11.00 w Galerii Wnętrza na Bielanach Wrocławskich, w ramach piątej edycji Architect Day, odbędzie się spotkanie, którego tematem przewodnim będzie szeroko rozumiana tkanina we wnętrzu. To niepowtarzalna okazja do zapoznania się z pomysłami światowych designerów i producentów, takich jak Jan Kath, Cane-line, Studio Decor czy BM Housing. Ponadto będzie można obejrzeć wystawę dywanów Jana Katha oraz tkaniny artystycznej dolnośląskich artystów, które udowodnią, że tkanina jest dziełem sztuki. O możliwościach wykorzystania tkaniny w artystycznym cateringu przekonać się będzie można podczas pokazu dekorowania stołu. Propozycją dla najmłodszych uczestników spotkania są warsztaty „Zaczarowany Świat – tkanina w rękach dziecka”.

„Zapraszamy na wyjątkowy dzień designu i tkaniny, gdzie zaprezentujemy jej wszystkie oblicza, od tych tradycyjnych do tkaniny rozumianej jako dzieło sztuki. Wyjdziemy poza ramy oczywistych zastosowań, by móc odkryć ją na nowo z pomocą naszych wyjątkowych gości” – zachęca Konstanty Jeżewski, założyciel wrocławskiej Galerii Wnętrza, która jest gospodarzem spotkania.

Wszystkie oblicza tkaniny we wnętrzu

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję obejrzeć wystawę dywanów Jana Katha, światowej sławy producenta i projektanta dywanów, który łączy tradycyjne ręczne rzemiosło z Himalajów z nowoczesnym, często minimalistycznym designem. Podstawowym materiałem wykorzystywanym przez Katha jest wełna owiec górskich, ale w swoich projektach wykorzystuje on także jedwab oraz włókna pokrzywy himalajskiej. Duńska firma projektowa Cane-line zaprezentuje możliwości wykorzystania tkaniny w produkcji mebli, zarówno tych do użytku we wnętrzach, jak i w ogrodzie. Kolekcje mebli Cane-line od 25 lat cieszą się powodzeniem w ponad 90 krajach świata, a do ich produkcji wykorzystywane są m.in. impregnowane, odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne tkaniny Cane-line TEX, na co dzień znajdujące zastosowanie w przemyśle żeglarskim.

BM Housing, oficjalny dystrybutor marek HK Living, Zuiver, 100C, Dutch Design Chair, Spell, Zijlstra oraz Knit Factory i Knit-Tet, przedstawi najciekawsze rozwiązania zaprezentowane na międzynarodowych targach Maison&Objet w Paryżu. Studio Decor to firma specjalizująca się w dekoracji okien. Podczas Architect Day vol. 5 udowodnią, że dobrze dobrana tkanina, może zupełnie odmienić wygląd okna w zależności od wizji projektanta, może stać się głównym elementem dekoracyjnym pomieszczenia (mocne akcenty kolorystyczne, wzory, struktury) lub zupełnie nie rzucać się w oczy i pełnić rolę tła.

Gospodarz spotkania, Galeria Wnętrza, zaprezentuje najnowsze trendy wśród tkanin obiciowych na przykładzie niezwykłej sofy Ploum od Ligne Rose, przekonywać będzie również o naturalnym pięknie skóry i sposobach jej wykorzystania we wnętrzu.

Tkanina jako dzieło sztuki

Lokalnym akcentem spotkania będzie wystawa „Artystyczna Tkanina Unikatowa do wyposażenia wnętrza”, podczas której zostanie zaprezentowana kolekcja tkaniny artystycznej dolnośląskich artystów, m.in. z grup tkackich Wątek oraz 10xTak. Tradycje grupy 10xTak wyrosły z artystycznych idei awangardowych lat 70. Okres powstania przypadł na czas wyzwalania sztuki użytkowej z użytkowości, co zdeterminowało jej kierunek tworzenia, nadając jej indywidualny, niepowtarzalny styl. Działalność grupy przekroczyła granicę tradycyjnego postrzegania tkaniny i dała początek w postrzeganiu jej jako dzieła sztuki.

Oswajamy tkaninę *

Twórcze możliwości materiałów będą mogli odkryć również najmłodsi uczestnicy spotkania. Z myślą o nich organizatorzy proponują warsztaty „Zaczarowany świat – tkanina w rękach dziecka”. W magiczny świat tkanin wprowadzi  małych odkrywców Anna Jur, wrocławska animatorka kultury i prezes Fundacji Paliwo Artystyczne, promującej ideę rozwoju człowieka poprzez wszechstronny kontakt ze sztuką.

Nie tylko tkanina

O muzyczną i wizualną oprawę spotkania zadba Bang & Olufsen, znany na całym świecie duński producent systemów audio-wizualnych, które są połączeniem precyzji dźwięku i designerskiego kunsztu. Na pokaz kulinarny i wspólne gotowanie zaprasza Filip Schmidt oraz firma Gaggenau, producent najwyższej klasy sprzętu AGD, który wciąż na nowo definiuje standardy wyposażenia domowych kuchni i ekskluzywnej kultury kulinarnej. Uczestnicy spotkania będą mogli również podziwiać pokaz artystycznego cateringu w wykonaniu firmy Aneth.

O podniebienia gości zadba wrocławska winoteka Winogrono.

Dodatkową atrakcją będzie prawie całodzienny pokaz żywicowania podłogi przez firmę Nord Resine.

 

* Prosimy o wcześniejsze zapisy dzieci na warsztaty. Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia proszę wysyłać na adres:  wroclaw@galeria-wnetrza.pl.

POBIERZ AGENDĘ