facebook

Wieczór z Bogusławem Barnasiem z BXBstudio

Wieczór z Bogusławem Barnasiem z BXBstudio, Hotel Monopol we Wrocławiu już 21.09.2017 o godz. 17.00

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa wraz z ARCH_event na pierwszy wieczór z Bogusławem Barnasiem z BXBstudio. Podczas spotkania zostaną rozlosowane nagrody dla uczestników: Fotel obrotowy: Wiesner-Hager POI od firmy Bakata Design oraz Książka – Śmieciowa przestrzeń autorstwa Rem Koolhaas. Ilość miejsc ograniczona także spieszcie się!

TUTAJ można się zapisać na spotkanie!

Po obronie dyplomu na krakowskiej uczelni młody architekt rozpoczął praktyczną naukę zawodu: najpierw w londyńskiej pracowni SLLB Architects, później u samego Normana Fostera (w biurze Foster + Partners Barnaś spędził półtora roku). Rok 2008 architekt spędził w pracowni Make Architects, a kolejny – w znanym krakowskim biurze Ingarden & Ewy Architekci. Dopiero po tych stażach, praktykach, miesiącach pracy zdecydował się w Krakowie rozpocząć własną działalność projektową, zakładając biuro BXBstudio. Od lutego 2012 roku Bogusław Barnas swoim doświadczeniem dzieli się także jako pracownik dydaktyczny na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

„BXB Studio kładzie szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą, co w sposób szczególny przekłada się na charakter kreowanej przestrzeni - form, wnętrz, budynków i układów urbanistycznych. Wierzymy, że zrównoważony rozwój zmieni świat na lepszy, piękniejszy, zdrowszy i doprowadzi ludzkość do nowych nieodkrytych jeszcze obszarów. Projektowanie zrównoważonych energetycznie domów jednorodzinnych stanowi znaczący zakres działalności BXBstudio” – pisze Bogusław Barnaś na stronie internetowej swojej pracowni. Łatwo tych idei można się doszukać w projektach krakowskiego architekta. 
Dom Polski – jednorodzinny obiekt, zaprojektowany w 2013 roku dla działki w Gródku nad Dunajcem jest przełożeniem na nowoczesne formy lokalnych tradycji budowlanych – kształtów wiejskich chat i drewnianych kościółków. „Statyczny ciężki prostopadłościan nawiązuje do tradycyjnych domów z bali, natomiast dynamiczna i lekka forma zwieńczająca dom inspirowana jest formami drewnianych kościółków krytych gontem. Dwie odseparowane formy architektoniczne kreują intrygujący przestrzenny dialog kontrastów” – opisuje formę domu sam projektant.

Inspiruje go architektura drewniania:

Polska architektura drewniana ma w sobie coś wyjątkowego, w szczególności drewniane kościółki o konstrukcji zrębowej. Są czymś unikalnym na arenie międzynarodowej. Są to obiekty proste, bo i technologia ich budowy była banalna, jednak finezja kształtowania dachów sprawia że są to formy bardzo ekspresyjne, bajkowe, niekiedy futurystyczne. Jest to twórczość w pewnym sensie marginalna w zestawieniu z głównymi nurtami w sztuce, ale ma w sobie jakiś niesamowity ładunek duchowy, emocjonalny, estetyczny. Urzeka  polskością.

Zapytany o to jak powstają jego projekty, Barnaś odpowiada,że wysoko ceni sobie rolę wyobraźni w procesie projektowym. Tłumaczy:

Zdecydowanie wyobraźnia. Wystarczy spojrzeć na Egipcjan. Świątynia Hatszepsut nie powstałaby w XV w p.n.e., gdyby nie ich inwencja twórcza i pomysłowość. Nawet Albert Einstein mawiał iż „wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, bo wiedza jest ograniczona”. Oczywiście znajomość technologii jest istotna, ale jest to wiedza którą można nabyć, wręcz kupić. Z wyobraźnią natomiast jest jak z wiarą – albo się ją ma albo nie.

Bogusław Barnaś podkreśla, że „w swojej działalności projektowej czerpie inspirację z rodzimych tradycji, m.in. stylu zakopiańskiego, drewnianej architektury sakralnej – kościółków zrębowych, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design”.

To właśnie doceniła redakcja brytyjskiego magazynu „Wallpaper”, uznając pracownię Bogusława Barnasia za jedną z dwudziestu najbardziej interesujących praktyk architektonicznych 2014 roku.

Wybrane wystawy i nagrdy:

2016 nominacja do nagrody Mielczanina Roku
2015 Bogusław Barnaś w gronie 15 najlepszych architektów przed czterdziestką wg Property Design
 Nagroda 18 cyklu konkursu 20+10+X World Architecture Community za projekt Domu Artysty.
Nagroda 21 cyklu 20+10+X World Architecture Community za projekt Centrum Badmintona - Dalseong Citizen's Gymnasium - Dom Koreański
Dom Artysty wśród 10 najciekawszych domów jednorodzinnych 2014 roku.
Wyróżnienie Specjalne w konkursie międzynarodowym za projekt Urban Cloud, Londyn, Wielka Brytania
BXBstudio - architektura zakorzeniona w tradycji, Dni Dizajnu,Stalowa Wola, Polska
Międzynarodowe Biennale Architektury, prezentacja Urban Regeneration of the Jamsil Complex in Seul Kraków, Polska
2014 Brytyjski magazyn Wallpaper zaliczył nas do 20 najbardziej utalentowanych młodych pracowni architektonicznych świata - Wallpaper Directory 2014. 
London Festival of Architecture. 
World Architecture Community.za One Tree House
2013 Ogólnopolskie czasopismo Izby Architektów RP „Zawód:Architekt” nominacja Domu Zagrodowego do nagrody w przeglądzie: „Perspektywy Architektoniczne: Moja idea, moja duma”.